První zoubky

Když se objeví první zoubek….

Kolem 6. měsíce věku kojence můžeme očekávat, že se do dutiny ústní prořeže první mléčný zoubek. S prvními zoubky začíná také péče o chrup a to nejen v podobě každodenního čištění, ale je čas také na první návštěvu v zubní ordinaci. (odkaz: Poradna Ordinace se zubní vílou - vhodná pro první návštěvu ve stomatologické ordinaci. Nabízíme rodičům poradenství ohledně dietetiky a hygieny, promluvíme si o roli cukrů a fluoridů ve výživě malých dětí, o důležitosti kojení, o dentální hygieně a jejích pomůckách od prvního zoubku - včetně praktického nácviku.)

Než prořeže první zoubek, může miminko potřebovat první dudlík.

Správný dudlík by měl být měkký a tenký bez výrazného vyklenutí. Důležitější než dudlík samotný (miminka si často vybírají, který dudlík si oblíbí, někdy je nutné jich vyzkoušet víc), je jeho odstranění nejpozději do 3 let věku. Pak je škodlivý každý dudlík, protože křiví zuby (vzniká tzv. otevřený skus) a omezuje dítě v rozvoji řeči.

Často se setkáváme s názorem, že péče o dočasné zuby není důležitá, protože mléčné zuby vypadnou a důležitá je až péče o zuby stálé. Avšak právě v období růstu dočasného chrupu se začínají budovat a upevňovat u dětí správné hygienické návyky nemluvě o tom, že dítě, které nemůže kvůli bolesti zubů dobře spát nebo se najíst, nemůže být šťastné dítě. Dočasný chrup plní správně svou funkci (žvýkání, vyslovování, estetika) jen pokud je zdravý nebo správně sanovaný a tehdy drží mléčné zuby místo pro chrup stálý jako prevenci ortodontických anomálií (nutnosti nosit rovnátka).

Kdy vzniká dočasná dentice…

Mléčný (dočasný) chrup se začíná vyvíjet už v 6. až 10. týdnu nitroděložního vývoje plodu. Dočasnou dentici tvoří 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). První zoubky, dolní střední řezáky, se prořezávají obvykle mezi 4. -7. měsícem. Kolem prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zubů, do konce druhého 16 a ve věku 2,5 roku by měly mít prořezanou kompletní dočasnou dentici.

Prořezávání zoubků je individuální, není potřeba se ničeho obávat. I kdyby si zoubky dávaly na čas a prořezávaly opožděně, je vhodné se dostavit s prvním zoubkem nejpozději však do 1. roku věku na první preventivní stomatologickou prohlídku.

Rostou zoubky…

První prořezávající zoubek zřejmě najdete v dásních dolní čelisti. Vše začíná zduřením a začervenáním v dásni, zvýšeným sliněním a strkáním předmětů a prstíků do úst. Dítě, které je jinak veselé a spokojené, může být v těchto dnech mrzuté, uplakané, může častěji vyžadovat maminčinu pozornost a objetí. K prořezávání zoubků může patřit také neklidný spánek a častější noční probouzení. Některé děti mají dokonce mírně zvýšenou teplotu (do 37,5 °C), tomu pak říkáme „nemoc k zoubkům“. Horečka nad 38 °C nesouvisí s prořezávajícími se zoubky, jde o projev celkového onemocnění – nejčastěji virového infektu a je vhodné s dítětem vyhledat pediatra.

Jak lze zmírnit bolest při růstu zoubků?

  • Miminku nejvíce pomůžete svou trpělivostí a laskavým přístupem, doporučujeme nošení dětí v šátku nebo nosítku.
  • Dítě strká všechno do pusy a bezzubými dásničkami předměty okousává, doporučujeme proto jen bezpečné hračky, které není možné rozebrat a jejich drobné části spolknout nebo vdechnout.
  • Namáhaným dásním můžete ulevit jemnou masáží čistým prstem nebo prstovým kartáčkem s uklidňujícím gelem (např. Buccotherm gel, Calgel..).
  • Další oblíbenou pomůckou jsou nejrozmanitější kousátka, od kroužků z tvrdšího materiálu až po ergonomicky tvarované, aby je dítě mohlo dobře uchopit a některá mají dokonce masážní štětinky a jsou takový předchůdce prvního kartáčku dítěte. Některá kousátka jsou vyrobena ze speciálního gelu a v případě potřeby můžeme takové kousátko vložit na pár minut do chladničky, někdy pomůže i jeho ochlazení pomocí proudu studené vody. Nikdy nedávejte kousátko do mrazničky, můžete děťátku způsobit vážná poranění.
  • V žádném případě nepotírejte dítěti dásně alkoholem ani anestetickým léčivem pro dospělé.
  • Ve výjimečných případech podejte dítěti dětské analgetikum (Panadol, Nurofen).
  • Kousátka pro děti. Vlevo se štětinkami jako předchůdce prvního kartáčku, vpravo chladící.

  • Uklidňující gel na namáhané dásně při obtížném prořezávání zoubků, obsahuje výtažek z heřmánku a proskurníku. Naneste na čistý prst nebo prstový kartáček a jemně masírujte dásně.