Kdy začít dětem čistit zuby?
Už kojencům by měli rodiče z prvních prořezaných zoubků dvakrát denně odstraňovat plak, a to z přední i zadní strany zubů. Na otírání stačí jemná gáza, s jejíž pomocí povlak ze zubů rodiče snadno odstraní, nebo existují speciální zubní žínky z mikrovlákna. Další možností je použití tzv. prstového kartáčku (prsťáčku) nebo jemné čištění prvním dětským kartáčkem s jemnými štětinkami. Povlak ze zubů pomáhá odstranit také kousátko s gumovými nebo syntetickými vlákny. Dále si ukážeme zubní kartáčky pro děti od prvního zoubku, mají malou hlavičku a měkké štětinky. Zajímavou alternativou jsou i sonické kartáčky pro děti 0-3 roky. Pokud je prořezaný první zoubek, je na čase použít zubní pastu s fluoridy. Povrch kartáčku jen velmi lehounce potřeme dětskou pastou. Dětské pasty pasty pro děti do 2 let mají obsah fluoridů do cca 500 ppm, je to snížený obsah proti pastám pro dospělé (1450 ppm) a proto nevadí, že dítě pastu spolkne.
I když je dentální hygiena u malých dětí velmi důležitá, nikdy není a nemůže být vzhledem k věku a schopnostem miminka úplně dokonalá, slouží spíš ke zvykání si miminka na čištění zoubků a při prořezávání zubů k masírování dásní uklidňujícím gelem s prsťáčkem. Zubní kaz u dětí (kaz raného dětství, ECC) začíná na patrové plošce předních horních zubů dítěte a souvisí mimo jiné s nevhodnými výživovými zvyklostmi dítěte (přislazované nápoje, dudlík namáčený do medu, časté užívání medikamentů pro děti ve sladkých sirupech,..), proto je nutné kromě hygieny konzultovat s maminkou i výživu (nepřislazovat, kojení doporučujeme neomezeně, neslazený čaj nebo voda na pití), která má při vzniku kazu u malých dětí zásadní roli. Proto je tak důležité dostavit se na první stomatologickou prohlídku s prvním prořezaným zubem miminka, nejpozději však do 1 roku dítěte. Edukovaná maminka spolu se zubním lékařem jsou to nejlepší v prevenci zubního kazu.
- Zubní žínka z mikrovlákna. Ouška se nasazují na prst a jemně se čistí zoubky nebo masírují dásně s uklidňujícím gelem při obtížném prořezávání.
- Kousátka mohou mít jemné štětinky a sloužit tak i k čištění prvních zoubků.
- Prstové kartáčky jsou vyrobeny z měkké gumy, jsou hygienické a snadné na používání i s velmi malými dětmi.
- První kartáčky vhodné pro děti od prvního zoubku (0-3 roky). Mají malou hlavičku a měkké štětiny. Kartáček jen lehce potíráme dětskou zubní pastou.
- Sonické kartáčky pro nejmenší (0-3 roky) vhodné pro děti od prvního zoubku. Mají opět malou hlavičku a měkké štětinky. Doporučujeme je jako zábavnou doplňkovou alternativu k manuálnímu kartáčku, protože děti by měly trénovat zručnost a techniku čištění od útlého věku.
- Zubní pasty pro děti od prvního zoubku, mají snížený obsah fluoru oproti pastám pro dospělé. Optimální obsah fluoridů je 500 ppm pro děti do 3 let věku. Pasta na posledním obrázku neobsahuje fluoridy. Není to vyloženě špatně, ale zubní sklovina se díky zabudování iontů fluoru stává odolnější vůči kazu, proto takovou pastu doporučujeme u dětí s nízkou kazivostí a doplňujeme péči o chrup o fluoridový gel (pro děti od 6 let).
Podle publikovaných studií si děti dokážou samy správně vyčistit zuby až od 12 let věku. Teprve tehdy dosáhnou dostatečné motorické zručnosti. Do té doby při čištění zubů potřebují dočištění nebo alespoň dohled od rodičů. Super pomocníkem na kontrolu správně vyčištěných zubů jsou tablety nebo roztoky na barvení zubního plaku.
- Tablety a roztoky na barvení plaku. Nabarví zubní plak, jsou tedy skvělým pomocníkem při nácviku dentální hygieny ale také při kontrole, jestli se dětem podařilo zuby správně vyčistit.
Proč má mléčný chrup tendenci se kazit?
- Sklovina mléčného chrupu je tenčí a méně mineralizovaná než sklovina stálých zubů.
- Cukry – strava malých dětí je bohatá na cukry.
- Nedokonalá hygiena malých dětí.
- Kariogenní bakterie - přenos z matky na dítě a také mezi sourozenci navzájem, pokud mají kazivý neošetřený chrup.
ZUBNÍ KALENDÁŘ
PROŘEZÁVAJÍCÍ SE ZUBY |
VĚK DÍTĚTE |
dolní střední řezáky (jedničky) |
kolem 6. měsíce |
horní střední řezáky (jedničky) |
kolem 6.–8. měsíce |
dolní postranní řezáky (dvojky) |
kolem 8. měsíce |
horní postranní řezáky (dvojky) |
kolem 9. měsíce |
první stoličky (čtyřky) |
mezi 12. a 16. měsícem |
špičáky (trojky) |
kolem 17. měsíce |
druhé stoličky (pětky) |
mezi 20. a 30. měsícem |