Můžu vám poradit?

Když se objeví první zoubek….

Kolem 6. měsíce věku kojence můžeme očekávat, že se do dutiny ústní prořeže první mléčný zoubek. S prvními zoubky začíná také péče o chrup a to nejen v podobě každodenního čištění, ale je čas také na první návštěvu v zubní ordinaci. (odkaz: Poradna Ordinace se zubní vílou - vhodná pro první návštěvu ve stomatologické ordinaci. Nabízíme rodičům poradenství ohledně dietetiky a hygieny, promluvíme si o roli cukrů a fluoridů ve výživě malých dětí, o důležitosti kojení, o dentální hygieně a jejích pomůckách od prvního zoubku - včetně praktického nácviku.)

Často se setkáváme s názorem, že péče o dočasné zuby není důležitá, protože mléčné zuby vypadnou a důležitá je až péče o zuby stálé. Avšak právě v období růstu dočasného chrupu se začínají budovat a upevňovat u dětí správné hygienické návyky nemluvě o tom, že dítě, které nemůže kvůli bolesti zubů dobře spát nebo se najíst, nemůže být šťastné dítě. Dočasný chrup plní správně svou funkci (žvýkání, mluvení, estetika) jen pokud je zdravý nebo správně sanovaný a tehdy drží mléčné zuby místo pro chrup stálý jako prevenci ortodontických anomálií (nutnosti nosit rovnátka).

Kdy vzniká dočasná dentice…

Mléčný (dočasný) chrup se začíná vyvíjet už v 6. až 10. týdnu nitroděložního vývoje plodu. Dočasnou dentici tvoří 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). První zoubky, dolní střední řezáky, se prořezávají obvykle mezi 4. -7. měsícem. Kolem prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zubů, do konce druhého 16 a ve věku 2,5 roku by měly mít prořezanou kompletní dočasnou dentici.

Prořezávání zoubků je individuální, není potřeba se ničeho obávat, ale i kdyby si zoubky dávaly na čas, je vhodné se dostavit do 1. roku věku na první preventivní stomatologickou prohlídku.

Rostou zoubky…

První prořezávající zoubek zřejmě najdete v dásních dolní čelisti. Vše začíná zduřením a začervenáním v dásni, zvýšeným sliněním a strkáním předmětů a prstíků do úst. Dítě, které je jinak veselé a spokojené, může být v těchto dnech mrzuté, uplakané, může častěji vyžadovat maminčinu pozornost a objetí. K prořezávání zoubků může patřit také neklidný spánek a častější noční probouzení. Některé děti mají dokonce mírně zvýšenou teplotu (do 37,5 °C), tomu pak říkáme „nemoc k zoubkům“. Horečka nad 38 °C nesouvisí s prořezávajícími se zoubky, jde o projev celkového onemocnění – nejčastěji virového infektu a je vhodné s dítětem vyhledat pediatra.

Jak lze zmírnit bolest při růstu zoubků?

  • Miminku nejvíce pomůžete svou trpělivostí a laskavým přístupem, doporučujeme nošení dětí v šátku nebo nosítku.
  • Dítě strká všechno do pusy a bezzubými dásničkami předměty okousává, doporučujeme proto jen bezpečné hračky, které není možné rozebrat a jejich drobné části spolknout nebo vdechnout.
  • Namáhaným dásním můžete ulevit jemnou masáží čistým prstem s uklidňujícím gelem (např. Calgel, Dologel,..).
  • Další oblíbenou pomůckou jsou nejrozmanitější kousátka, od kroužků z tvrdšího materiálu až po ergonomicky tvarované, aby je dítě mohlo dobře uchopit a některá mají dokonce masážní štětinky a jsou takový předchůdce prvního kartáčku dítěte. Některá kousátka jsou vyrobena ze speciálního gelu a v případě potřeby můžeme takové kousátko vložit na pár minut do chladničky, někdy pomůže i jeho ochlazení pomocí proudu studené vody. Nikdy nedávejte kousátko do mrazničky, můžete děťátku způsobit vážná poranění.
  • V žádném případě nepotírejte dítěti dásně alkoholem ani anestetickým léčivem pro dospělé.
  • Ve výjimečných případech podejte dítěti dětské analgetikum (Panadol, Nurofen).

Už kojencům by měli rodiče z prvních prořezaných zoubků dvakrát denně odstraňovat plak, a to z přední i zadní strany zubů. Na otírání stačí jemná gáza, s jejíž pomocí povlak ze zubů rodiče snadno odstraní. Další možností je použití tzv. prstového kartáčku nebo jemné čištění prvním dětským kartáčkem s jemnými štětinkami. Povlak ze zubů pomáhá odstranit také kousátko s gumovými nebo syntetickými vlákny.

Děti si dokážou samy dobře vyčistit zuby až od 12 let věku. Teprve tehdy dosáhnou dostatečné motorické zručnosti. Do té doby při čištění zubů potřebují dočištění od rodičů.

Proč má mléčný chrup tendenci se kazit?

  • Sklovina mléčného chrupu je tenčí a méně mineralizovaná než sklovina stálých zubů.
  • Cukry – strava malých dětí je bohatá na cukry.
  • Nedokonalá hygiena malých dětí.
  • Kariogenní bakterie - přenos z matky na dítě a také mezi sourozenci navzájem, pokud mají kazivý chrup.

ZUBNÍ KALENDÁŘ

PROŘEZÁVAJÍCÍ SE ZUBY

VĚK DÍTĚTE

 dolní střední řezáky (jedničky)

kolem 6. měsíce

 horní střední řezáky (jedničky)

kolem 6.–8. měsíce

dolní postranní řezáky (dvojky)

kolem 8. měsíce

horní postranní řezáky (dvojky)

kolem 9. měsíce

první stoličky (čtyřky)

mezi 12. a 16. měsícem

špičáky (trojky)

kolem 17. měsíce

druhé stoličky (pětky)

mezi 20. a 30. měsícem

Pokud se stane, že se na mléčném zoubku objeví zubní kaz, není nic ztraceno. Jen je důležité chodit od půl roku věku dítěte nebo od prořezání prvního zubu na pravidelné preventivní prohlídky, aby se zubní kaz našel co nejdříve a nestihly se rozvinout jeho zánětlivé komplikace.

Výplňová terapie

Zubní kaz ošetřujeme na Dětském oddělení Kliniky zubního lékařství bílými výplněmi, buď skloinomerními cementy nebo fotokompozitními materály. Amalgám dle legislativy Evropské unie u dětí do 15 let nepoužíváme.

Kazivé hmoty odstraňujeme buď strojovou preparací rotačními nástroji (klasické vrtání) nebo atraumatickou preparací ručně pomocí ostrých lžiček, tzv. exkavátorů. Tato technika je vhodná pro malé děti a také pro obtížně spolupracující pacienty se strachem ze zubního ošetření. Dalším typem preparace kazu nabízenou na našem pracovišti je tzv. chemomechanická preparace, která kombinuje odstranění změklých kazivých hmot ze zubu exkavátorem s chemickým gelem, který infikovanou tkáň rozpouští a urychluje tak její odstranění.

Z pozice specializovaného pracoviště nabízíme tzv. minimálně invazivní ošetření sklovinných defektů na stálých řezácích, které vnikají poruchou ve vývoji, například zvýšeným přívodem fluoru nebo jako následek úrazu nebo zánětu dočasného předchůdce. Toto ošetření zlepšuje estetiku a zabraňuje sekundárnímu postižení kazem u nerovných povrchů těchto defektů.

Pokud je korunka dočasného zubu příliš zničená kazem nebo bylo nutné provést ošetření zubního nervu (endodoncie), pak je možné rekonstruovat zub do funkčního tvaru pomocí korunkových náhrad.

Korunkové náhrady

Na dětském oddělení nabízíme celokovové korunky z nerezavějící oceli skýtající velký výběr vhodných velikostí, dále prefabrikované zirkonové korunky s vysokou pevností a estetikou, pak individuálně zhotovené korunky pryskyřičné a fotokompozitní, které se vyrábí v naší laboratoři na základě otisku zubů.

Pokud je zubní kaz příliš rozsáhlý, šíří se směrem k zubní dřeni, kterou může dráždit či infikovat. V takovém případě jen odstranění samotného kazu nestačí, musíme ošetřit i nervově-cévní svazek uvnitř v zubu a provádíme tedy tzv. endodontické ošetření.

Endodontické ošetření dočasného zubu

U dočasného zubu provádíme 2 typy zákroku na zubní dřeni a to pulpotomii (částečné odstranění poškozené dřeně, zbylý zdravá dřeň se ponechává v zubním kanálku) nebo pulpektomii, kdy se celá postižená zubní dřen odstraní pryč.

  • Pulpotomie

Jedná se pouze o částečné odstranění zubní dřeně. Odstraní se postižená dřeň z korunkové části zubu, na zbylou dřeň se nanese hojivý preparát (Biodentin, MTA), skloionomerní cement a zub se opatří korunkovou náhradou- nejčastěji prefabrikovanou kovovou korunkou z nerezavějící oceli. Toto ošetření je vhodné u rozsáhlých kazů.

  • Pulpektomie

Při tomto typu endodontického ošetření se odstraňuje celá zubní dřeň a prázdný prostor uvnitř zubu se vyplní speciální resorbovatelnou pastou, tzv. sealerem,a opatří ochrannou korunkou. Mléčný zub s taktovým ošetřením se pak tedy resorbuje stejně jako zdravý zub, až nakonec sám vypadne a je nahrazen stálým nástupcem. K tomuto typu ošetření přistupujeme u rozsáhlých kazů zasahujících zubní dřeň, avšak bez známek zánětu v kosti, nebo pokud selže pokus o pulpotomii, protože se zánět v zubní dřeni rozšíří z korunkové části do celého nervově-cévního svazku.

Endodontické ošetření stálého zubu

Naše pracoviště nabízí kromě standardních metod ošetření kořenového kanálku u stálého zubu také nejmodernější postupy, některé může dnešní stomatologie nabídnout.

Klinika zubního lékařství je pracoviště vybavené několika operačními mikroskopy umístěnými na konzervačním oddělení (patro výš nad dětským odd.) a pacienty se složitou anatomií kořenových kanálků ošetřujeme zde pod mikroskopem.

Dalším obrovským benefitem našeho oddělení je možnost ošetření stálých zubů s neukončeným vývojem nejnovějším postupem, tzv. maturogenezí, která s využitím vlastních kmenových buněk pomáhá zachránit i zuby s jinak velmi špatnou prognózou.

Extrakční terapie

Pokud zubní kaz zcela destruuje korunku zubu nebo jsou dokonce rozvinuty zánětlivé komplikace kazu, nezbývá než zub vytrhnout. Dětské oddělení nabízí možnost provést tento nepříjemný úkon v lokální anestezii a v celkové analgézii Entonox, tedy s použitím tzv. rajského plynu. Jeho účinek na pacienta je individuální a je zcela hrazen zdravotní pojišťovnou pro děti od 4-15 let.

Protetika u dětí

Korunkové náhrady pro dočasnou dentici byly zmíněny výše v textu. Pokud dočasný chrup utrpěl vícečetné ztráty dočasných zubů (úraz, kaz raného dětství), je možnost zhotovit na našem pracovišti dětskou snímatelnou náhradu, což je vlastně taková částečná protézka pro děti. Zhotovujeme ji z důvodů estetických (dětská focení), fonačních (na přání logopeda) a psychologických (posmívání dětí ve školce).

Řešení mezer a ztrát zubů ve stálé dentici konzultujeme vždy s ortodoncií, která je jako samostatné oddělení součástí Kliniky zubního lékařství.

Protetické ošetření stálých zubů řešíme ve spolupráci s ortodontickým a protetickým oddělením v rámci našeho pracoviště.

Dětské oddělení Kliniky zubního lékařství otevírá k 1. 9. 2020 několik nových specializovaných poraden.

Poradna „První návštěva ordinace se Zubní vílou“ 

Tato poradna je zaměřena na první návštěvy dětí ve stomatologické ordinaci nebo návštěvy dětí s již prožitou traumatizující zkušeností v prostředí zubní ordinace. Cílem je s pomocí drobných dárků od víly odstranit strach z prostředí ordinace a osvojení si správné dietetiky a návyků dentální hygieny. Máme připraveny krabičky na dentální hygienu odstupňované podle věku pacienta pro ukázku a vyzkoušení jednotlivých pomůcek a modely na čištění zubů pro praktický nácvik.

Poradna „Vývojové poruchy zubů“

V této poradně nabízíme konzultaci vývojových poruch dočasné i stálé dentice. Nejčastěji se jedná o geneticky podmíněné poruchy Amelogenesis a Dentinogenesis imperfekta, ale také sem patří děti s MIH,Molar-incisor hypomineralization, což je poměrně nová vývojová vada tvrdých zubních tkání nejasného původu postihující první stálé řezáky a moláry.

Poradna pro děti se specifickými potřebami s Vílou a pejskem

Nově otevřená poradna pro děti se specifickými potřebami si klade za cíl navázání kontaktu s dětským pacientem v odpoledních hodinách a v klidném prostředí ordinace mimo ruch dopoledního provozu. V tomto nám bude opět pomáhat Zubní víla, která se kromě dvířek v čekárně, nastěhovala také do zubní ordinace, přímo vedle zubařského křesla. Dalším velkým pomocníkem pro navázání kontaktu s dítětem s PAS bude speciální psí pomocník s certifikátem na canisterapii, který pomůže uvolnit napětí v čekárně.

Poradna „Endodoncie dočasné dentice“

Do této poradny budou delegovány děti s potřebou endodontického ošetření na dočasném zubu, toto ošetření bude prováděno výhradně lékařem, v době mimo výuku studentů a s možností s použití Entonoxu (rajského plynu).